Inspiracje na wakacje – niezbędnik poszukującego rodzica

Przed nami długo wyczekiwane wakacje, a więc i czas urlopów, czy też wspólnych wyjazdów. To moment, w którym możemy wreszcie zwolnić nasze szalone tempo codziennego życia. Złapać oddech i swobodnie, nieśpiesznie wręcz cieszyć się w rodzinnym gronie z uroków lata. Jest to też dobry czas na szukanie wskazówek i odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z wychowaniem naszych pociech. Warto w tym czasie sięgnąć do inspirującej lektury, zajrzeć do ciekawego portalu dotyczącego wychowania dzieci, które mogą być dla nas punktem odniesienia. Przytoczę tu kilka propozycji takich właśnie lektur.
http://coaching.focus.pl/tag/coaching-rodzicielski
Znajdziemy tu m.in. ciekawy artykuł p.t. „Jedynak schodzi z tronu”, którego autorem jest Aneta Zaraska. Tekst ten stanowi nie lada pocieszenie dla rodziców, którzy decydując się na posiadanie jedynie jednego dziecka mają jednocześnie dylemat, jak poradzi sobie ono w otaczającym świecie.
Autorka podważa tu stereotyp samolubnego i egocentrycznego jedynaka. Przytaczając jednocześnie wyniki badań, z których wynika jasno, że „(…) ani jedynactwo, ani kolejność urodzenia (czy jest się najstarszym, czy najmłodszym w rodzinie), nie mają na nasz rozwój tak dużego wpływu jak inne, o wiele ważniejsze czynniki: jakość relacji dzieci z rodzicami i rodziców między sobą.”W tekście tym znajdziemy też pomocnych 10 rad dla rodziców jedynaków, zwracających m.in. uwagę na nie obciążanie dziecka swymi problemami czy oczekiwaniami. Na koniec utwierdzimy się więc, że rodzina z jednym dzieckiem nie jest żadnym „wybrakowanym” tworem, co jest też pewnym pokrzepieniem w trudnych ekonomicznie dla wielu rodzin czasach. Gdzie niejednokrotnie właśnie sytuacja materialna jest czynnikiem determinującym planowanie rodziny. Inną interesującą dla poszukującego rodzica stroną może okazać się serwis „Wysokie obcasy”.
Gdzie pod adresem:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobcasy/1,53664,18018315,Dzien_Dziecka__Najlepsze_teksty_o_wychowaniu_w_wersji.html
znajdziemy najlepsze teksty „Wysokich Obcasów” o wychowaniu do słuchania i do ściągnięcia.

Polecić tu można rozmowę Agnieszki Jucewicz z Barbarą Arską-Karyłowską pod tytułem
„Trudna sztuka chwalenia dzieci, czyli jak nie podciąć skrzydeł”.
Dowiadujemy się tutaj o częstym błędzie popełnianym przez rodziców, którzy koncentrując się na słabych stronach dziecka, zapominają jednocześnie o docenianiu i pielęgnowaniu jego mocnych stron. Jak podają autorki tekstu: „ Rodzice zwykle starają się zaspokajać potrzeby dziecka, ale problem polega na tym, że w tym dostosowywaniu się do potrzeb dzieci zbyt często skupiają się głównie na ich słabościach i próbują je wyrównać, organizując różnego rodzaju korepetycje, reedukacje, rehabilitacje itd. Zapominają o tym, jak ważne jest również wzmacnianie mocnych stron, bo to właśnie buduje w dziecku poczucie siły”.
Należy zwrócić też uwagę na bardzo dobrą radę, by chwalić dziecko za to, co już osiągnęło, i pobudzać je do samodzielności, dzięki czemu chętniej podejmie ono większy wysiłek.
Warte uwagi są też rady dotyczące formułowania pochwał np. „ Pochwała nie musi też dotyczyć zachowania, które w pełni nas satysfakcjonuje. Może dotyczyć przybliżeń. Jeśli dziecko ma kłopoty z porannym ubieraniem się, to trzeba pochwalić je za to, że włożyło jeden but (…)”
Niezwykle cenne informacje związane z wychowywaniem naszych pociech znajdziemy tez na stronie:
http://zwierciadlo.pl/kategoria/psychologia/wychowanie-dziecko

Mamy tu np. artykuł p.t. „Autorytet rodziców”, w którym znajdujemy wskazówki do tego jak stać się zdrowym autorytetem w oczach dziecka. Rodzicem, który będzie chętnie naśladowanym wzorem i wsparciem dla swej pociechy. Pamiętającym o tym, by swoim postępowaniem dawać dobry przykład i potwierdzenie deklarowanych wartości. Tworzącym z dzieckiem entuzjastyczną relację opartą na zaufaniu i szczerości. Wymienione powyżej strony i artykuły są jedynie inspiracją do przemyśleń i własnych poszukiwań. Zachęcam do dzielenia się na forum przedszkola własnymi „znaleziskami” dotyczącymi tematyki związanej z wychowywaniem dziecka. Tymczasem życzę udanego wakacyjnego wypoczynku oraz celebrowania czasu spędzonego z pociechami.
Opracowanie: mgr Diana Jastrząb

Dodaj komentarz

Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content