„Maria Konopnicka łączy pokolenia”- Piknik Rodzinny w Naszym przedszkolu

Piknik Rodzinny

07 czerwca ogród Publicznego Przedszkola nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej zamienił się w bajkowy zakątek. Coroczny Rodzinny Piknik organizowany przez nasze przedszkole w tym roku był wyjątkowy za sprawą patronki naszego przedszkola. Cele, które przyświecały naszej imprezie to integracja lokalnej społeczności, łączenie pokoleń i dobra zabawa.
180 lat temu urodziła się wybitna postać literacka, wielka patriotka Maria Konopnicka. Doceniając dorobek literacki pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, rok 2022 został ogłoszony rokiem tej wielkiej postaci. Jest to niezwykła okazja do przybliżenia dzieciom oraz dorosłym twórczości pisarki. Dlatego też inauguracja projektu literacko-edukacyjnego pt. „Maria Konopnicka łączy pokolenia” odbyła się podczas Rodzinnego Pikniku w naszym przedszkolu. Współorganizatorami byli Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka –Filia Ostrowiec Świętokrzyski oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku przy WSBiP.
Pani Dyrektor przedszkola na wstępie uroczystości z wielką przyjemnością powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Mariusz Łata-Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Marta Woźnicka-Kuzdak- Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Joanna Pikus- Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Włodzimierz Stec-Radny Rady Miasta, Danuta Barańska- Radna Rady Powiatu, Agnieszka Rogalińska-Radna Rady Powiatu, Robert Rogala- Radny Rady Powiatu, Justyna Łada-Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, Jacek Kowalczyk-Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Grażyna Kałamaga- Dziekan Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu, Wiesław Wójcicki- Przewodniczący Rady Osiedla Słoneczne, Edyta Wojtiuk-Wołodkiewicz- przedstawiciel Miejskiej Biblioteki w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz współorganizatorzy projektu: Barbara Bakalarz-Kowalska- Dyrektor Biblioteki w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, Barbara Pawelec- Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim i Jadwiga Myśliwska- przedstawiciel UTW przy WSBiP. Wizytę Prezydenta Miasta Pana Jarosława Górczyńskiego uniemożliwiły obowiązki, ale wiemy, że całym sercem był z nami, czego dowodem był list odczytany przez Panią Agnieszkę Basę – Inspektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. A oto jego fragment: „Postępujące przeniesienie więzi społecznych do świata wirtualnego zaciera relacje rodzinne, które kształtują w życiu nasze cele, uczucia i szczęście. Integracja środowiska naszej małej ojczyzny, promocja wartości rodzinnych i aktywnego spędzania wolnego czasu to w dzisiejszych realiach odpoczynek i kuracja przed dzisiejszym pośpiechem, w którym zapominamy o naszych bliskich. Dziś spotykamy się wszyscy w roku Marii Konopnickiej. W 180 rocznicę jej urodzin przypomnijmy, co o rodzinie pisała sama poetka i nowelistka epoki pozytywizmu: Kochasz ty dom, rodzinny dom, Co wpośród burz, w zwątpienia dnie, Gdy w duszę ci uderzy grom, Wspomnieniem swym ocala cię? Życzę Państwu, by w myśl spotkania ten fragment poezji zjednoczył obecnych w rozumieniu ważnej roli każdej, najmniejszej chwili spędzonej w rodzinnym gronie”.
Piękne i wzruszające przedstawienie dotyczące biografii pisarki oraz zaprezentowane przez najmłodszych jej utwory uświetniły całą uroczystość. Włączyły aktywnie widownię i zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz upominkami i słodkościami przez przybyłych gości. Po części artystycznej dzieci wraz ze swoimi rodzicami mogły bliżej poznać twórczość Marii Konopnickiej, dzięki przygotowanym kącikom literackim- „Biblioteczka pod chmurką- czytanie na trawie”, „Jadą, jadą drogą dzieci”. Ponadto dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowane zostało mnóstwo atrakcji: animacje, zabawy integracyjne zorganizowane przez Zespół DJ TOMASO oraz rodzinne, plenerowe malowanie ilustracji do bajek. Jak na piknik przystało, o podniebienia uczestników zadbały nasze niezawodne Panie Kucharki oraz Panie z obsługi, które przygotowały poczęstunek spójny z tematyką uroczystości. Stoiska: „Na jagody i nie tylko…” oraz „Przysmaki Pimpusia Sadełko” serwowały pyszności dla wszystkich uczestników. Niektóre z produktów zostały ufundowane przez Państwa Dorotę i Ireneusza Kowalskich z firmy „KIDEM”, przez firmę „INTREX”, piekarnię „Małgorzatka” oraz piekarnię „WYKROTA”, za co serdecznie dziękujemy. Szczególne uznania kierujemy dla Władz Miasta na czele z Prezydentem Jarosławem Górczyńskim, dziękując za wsparcie, możliwość rozwoju naszej placówki, który jest tak ważny dla potrzeb naszych wychowanków.

Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Piknik Rodzinny
Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content