Wielkanoc to niezwykle barwny i bogaty w tradycje czas. Postanowiliśmy w sposób szczególny, poprzez pracę metodą projektu edukacyjnego, zebrać i poznać zwyczaje związane z polską Wielkanocą. Celem projektu było: upowszechnianie tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych, poznawanie zwyczajów wielkanocnych różnych regionów Polski, uczenie dostrzegania piękna wytworów kultury ludowej, uwrażliwianie na potrzebę kultywowania tradycji, rozwijanie różnorodnych form twórczości dziecięcej w związku z tradycjami świątecznymi, rozwijanie wyobraźni twórczej, pomysłowości oraz umiejętności wyrażenia ich w różnych formach ekspresji, stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowej, wzbogacanie słownika dzieci . W ramach projektu przeprowadzono zajęcia tematycznie związane ze świętami i zwyczajami wielkanocnymi ze zwróceniem uwagi na duchowy wymiar tych świąt: pomoc potrzebującym, przebaczenie, dobre słowo w życzeniach. Wszystkie nasze aktywności związane były z tematem projektu. Począwszy od edukacji matematycznej, poprzez przygotowanie do nauki czytania i pisania. Założyliśmy wielkanocną hodowlę, utworzyliśmy w naszej sali kącik wielkanocny. Dzieci uczestniczyły w licznych obserwacjach i doświadczeniach (m.in. obserwowaliśmy wzrost naszych roślin i mogliśmy utrwalić warunki niezbędne do ich wzrostu, oglądaliśmy różne jajka, dowiedzieliśmy się jak są zbudowane…) Poznana literatura w czasie realizacji projektu była bardzo różnorodna. Dzieci wysłuchały zarówno prozy i poezji znanych autorów. Wiele z nich posłużyło do zabaw słuchowych, językowych, doskonalenia analizy i syntezy głoskowej wyrazów.
Odbyła się prezentacja multimedialna „Tradycje i zwyczaje wielkanocne” oraz świąteczne warsztaty plastyczne z rodzicami pt. „Ozdoby Wielkanocne”.
Aby poznać odpowiedź na nurtujące pytania „Skąd się biorą jaka? Co było pierwsze: jajko, czy kura?” dzieci wzięły udział w wycieczce do gospodarstwa hodowlanego. Wizyta w kuchni również wzbogaciła ich wiadomości – przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego należy jeść jajka i jakie potrawy możemy z nich przygotować. Tworzyliśmy również gazetki związane ze świątecznym jadłospisem. Dużą frajdą były zajęcia kulinarne – „jajeczne koreczki”, podczas, których powstały przysmaki – urocze cudaki. Podsumowaniem projektu było wielkanocne spotkanie z rodzicami, podczas którego dzieci zaprezentowały wystawę swoich prac plastycznych, talenty taneczne, recytatorskie i wokalne. Liczne grono zgromadzonych widzów, nagrodziło artystów gromkimi brawami. Dzieci były bardzo zaangażowane w realizację projektu, zgodnie współdziałały, dobrze wywiązywały się ze swoich zadań. Widać było, że poznawanie polskich tradycji, porównywanie tych, które są kultywowane w rodzinach dzieci oraz samodzielne wykonywanie zadań sprawiało im wiele radości. Efektem widzialnym są samodzielnie wykonane palmy wielkanocne, pisanki, dekoracje wielkanocne, przybranie koszyczków. Dokumentacja fotograficzna przypomina nam kolejne etapy realizacji projektu „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”, które powinniśmy kultywować i wnosić je, jako nasze bogactwo narodowe w europejską różnorodność.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i aktywny udział w projekcie.