Zbliżają się wakacje, długo oczekiwany czas odpoczynku dla dzieci i dla dorosłych. Zanim jednak wyruszymy naprzeciw letniej przygodzie, musimy sobie uświadomić, że okres lata – poza radością relaksu – niesie za sobą pewne zagrożenia. Szczególnie dzieci, w zależności od wieku i temperamentu, narażone są na liczne niebezpieczeństwa. Spontaniczny rozwój aktywności ruchowej jest przyczyną częstych upadków i stłuczeń. Przy lekkich stłuczeniach należy stosować doraźnie zimne okłady, a następnie okłady rozgrzewające z roztworu tabletki altacetu. Poważniejszym skutkiem upadków są skręcenia i zwichnięcia stawu. Towarzyszy im obrzęk, bolesność, często wylew okołostawowy. W takich przypadkach należy złagodzić ból przez chłodzenie zimną wodą lub wodą z octem czy sodą oczyszczoną i unieruchomić staw za pomocą opaski elastycznej. Zabawy na podwórku czy boisku nierzadko kończą się otarciem naskórka czy skaleczeniem. Otarcie powoduje zwykle niewielkie uszkodzenie skóry i niewielkie krwawienie. Należy zmyć je pod bieżącą wodą lub przemyć wodą utlenioną, odczekać aż krwawienie ustanie. Ranę najlepiej suszyć na powietrzu, nie zaklejać i nie zawijać. Powstały strup najlepiej chroni przed zainfekowaniem. W wyniku urazu odłamkiem szkła lub blachy zdarzają się rany cięte. Jeśli rana jest głęboka, a krwawienie silne, należy założyć opatrunek uciskowy i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Do najbardziej niebezpiecznych ran należą rany kąsane. Są one rezultatem pogryzienia przez zwierzęta domowe, a niekiedy przez zwierzęta dzikie. Ukąszenie nasuwa podejrzenie o wściekliznę, dlatego też w każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Mniej groźne, choć dokuczliwe są ukąszenia przez owady. Latem w miejsce ukłucia owada można zastosować utarty świeży ziemniak lub plasterek cebuli. Zwykle pojedyncze ukąszenia są niegroźne, ale w przypadku dziecka z alergią, u którego może wystąpić swędząca wysypka, obrzęk twarzy i ogólne osłabienie wymagana jest natychmiastowa porada lekarska. Pamiętajmy także w czasie wakacji o umiejętnym korzystaniu z kąpieli słonecznych, które mogą być niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci.
Oto kilka dobrych rad:
• należy dozować czas przebywania na słońcu i unikać dłuższego pobytu w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli w godzinach od 10.00 do 15.00
• koniecznie trzeba chronić głowę, osłaniać czapeczką lub kapeluszem
• zalecane są okulary z filtrem pochłaniającym promienie ultrafioletowe
• należy chronić skórę dziecka, smarując odsłonięte części ciała specjalnymi kremami zawierającymi czynnik ochronny, kremy te powinny być wodoodporne
Po długotrwałym przebywaniu na pełnym słońcu bez nakrycia głowy, po przegrzaniu organizmu podczas jazdy nasłonecznionym samochodem może wystąpić udar słoneczny. Objawia się silnym zaczerwienieniem twarzy, podwyższoną ciepłotą ciała, przyspieszonym tętnem i oddechem, pojawiają się bóle i zawroty głowy, mdłości, wymioty, niepokój a nawet omdlenia. W takich przypadkach należy dziecko jak najszybciej umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu, rozebrać i owinąć w wilgotne prześcieradło i podawać dużo chłodnych płynów do picia. W każdym przypadku udaru słonecznego wskazana jest porada lekarza.
Drodzy Rodzice! Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoich pociech w czasie wakacji! Nie pozostawiajcie ich bez opieki ! Rozmawiajcie z dziećmi o różnych zagrożeniach.
Drodzy rodzice pamiętajcie o tym, że:
Powinniście zapewnić swoim dzieciom maksimum opieki. Szczególnie małe dzieci powinny być zawsze pod opieką osób dorosłych.
Wasze dzieci nie powinny nawiązywać kontaktu z obcymi osobami dorosłymi, przyjmować od nich jakichkolwiek prezentów i słodyczy ani oddalać się z nieznajomymi z miejsca zabaw, czy wsiadać do pojazdów przez nich kierowanych.
Podczas Waszej nieobecności w domu dzieci nie powinny nikomu otwierać drzwi bez porozumienia z Wami.
Dzieci powinny Was informować o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw.
Powinniście wyznaczyć zasięg terenu, po którym dzieci mogą się samodzielnie poruszać. Nie wszystkie miejsca nadają się do zabawy dla Waszych dzieci.
Jako rodzice powinniście również czuwać nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu przez Wasze dzieci.
Ustalcie zasady, wspólnie z dziećmi określcie, ile czasu będą spędzały dziennie przed komputerem. Zabrońcie im podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania.
Zapraszają Was lasy, bory i gaje. Pamiętajcie jednak:
Nie wolno rozpalać ognisk w lesie!
Nie zostawiajcie w lesie rozbitego szkła. Butelka rozgrzana przez słońce może spowodować zapalenie się lasu.
Nie zbierajcie grzybów, których nie znacie. Nie jedzcie żadnych nieznanych owoców, gdyż niektóre z nich mogą być trujące.
W lesie nie oddalajcie się od opiekuna, żeby nie zabłądzić.
Nie pozostawiajcie śladów za sobą w postaci śmieci.
Nie hałasujcie.
Zapraszają Was góry więc zapamiętajcie:
Na górskie wycieczki powinniście chodzić tylko pod opieką dorosłego doświadczonego turysty.
Przed wyjściem w góry zostawcie w domu lub schronisku wiadomość dokąd idziecie i kiedy wracacie.
Wędrując, chodźcie zawsze oznakowanymi szlakami.
Ważne są wygodne buty sięgające za kostkę.
Musicie mieć ze sobą mapę, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie coś do picia i zapas jedzenia.
Jeżeli nagle popsuje się pogoda musicie zawrócić.
W górach liczy się rozsądek.
W imieniu mórz, jezior i rzek zapraszam Was nad wszelkie wody. Oto wakacyjne rady:
Kąpcie się tylko w miejscach dozwolonych!
Do głębokiej wody wchodźcie tylko pod opieką osoby dorosłej.
Nie skaczcie do wody!
Nie przebywajcie zbyt długo w bardzo zimnej wodzie.
Nie wolno biegać blisko brzegu basenu! Teren wokół basenu jest stale mokry i łatwo się na nim pośliznąć. Łatwo jest o upadek!
Na plaży chrońcie głowę i oczy przed słońcem.
Przebywając na słońcu, koniecznie nasmarujcie się olejkiem do opalania z odpowiednim filtrem. Im wyższy faktor, tym skuteczniej będzie ochraniał Was przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Kiedy będziesz opalał się nad wodą, pamiętaj o tym, że biała flaga pozwala na kąpiel, czerwona ostrzega przed niebezpieczeństwem, a czarna zabrania wchodzenia do wody.
WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy Służb Ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
Opracowanie: mgr Anna Miszczuk