„Podróż do mlecznej krainy”

image007Nasze przedszkole brało udział w IV edycji akcji Piramida  Żywienia Przedszkolaka związanej z projektem edukacyjnym Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Jest to cykl akcji prozdrowotnych, realizowanych przez nauczycieli w placówkach przedszkolnych w całej Polsce. Tym razem akcja odbyła się pod hasłem: „Podróż do mlecznej krainy” i dotyczyła czwartego piętra piramidy, które zajmuje nabiał. Zajęcia z dziećmi z oddziału IV „Wiewiórki” prowadzono głównie w formie zabawowej i warsztatowej.  Na początku przedszkolaki omówiły dokładnie Piramidę Zdrowego Żywienia ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce jakie zajmują na niej produkty nabiałowe – bardzo ważny element zdrowej zbilansowanej diety. Następnie poprzez: historyjkę obrazkową, kolorowanki, i zabawy tematyczne poznały i utrwaliły sobie skąd bierze się mleko i produkty mleczne oraz dlaczego są one tak ważne w ich codziennej diecie. Przedszkolaki z zainteresowaniem wzięły udział w wycieczce do pobliskiego sklepu nabiałowego, w którym przekonały się jak różnorodne produkty z mleka i jego przetworów znajdują się na półkach sklepowych: sery żółte, topione, twarogi, jogurty, kefiry, maślanki, śmietany i wiele innych. Zdobytą wiedzę odzwierciedlały podczas zabaw tematycznych w „Sklep”. Najciekawszym doświadczeniem, pełnym niezapomnianych wrażeń okazały się praktyczne zajęcia pobudzające zmysły:

  • zabawa „Jaki smak ma ten jogurt?”;
  • degustacja serów z zasłoniętymi oczami połączona z próbą odgadywania ich rodzajów;
  • przygotowanie i wypicie zdrowego koktajlu mleczno – owocowego.

Wychowankowie dzięki wielu kolorowankom, loteryjkom obrazkowym, pomocom dydaktycznym  w postaci kuponów – układanek z elementami Piramidy miały możliwość uporządkowania wiedzy dotyczącej tematyki zdrowotnej.

Podsumowaniem tematyki było wykonanie pracy plastycznej pod tytułem „Chory ząbek”. Dzieci przypomniały sobie zasady dbania o higienę jamy ustnej, zwłaszcza myciu zębów  – „Myj zęby rano – białe się staną, myj też wieczorem nie będą chore” zgodnie powtarzały. „Wiewiórki” z ogromną radością uczestniczyły w zajęciach, chętnie wypowiadały się na temat bajek edukacyjnych, których bohaterami były zwierzątka ze „Zdrowego Zakątka”. Poznały potrzebę dbania o zdrową i urozmaicona dietę. Zrozumiały i zapamiętały,  że mleko i jego przetwory to główni dostarczyciele wapnia – składnika niezbędnego do budowy kości, zębów, układu nerwowego oraz mięśni. Jako najmłodsza grupa w przedszkolu zadeklarowały się postępować w myśl znanego powiedzenia „Pij mleko – będziesz wielki”.

Dodaj komentarz

Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content