Obchody Dnia Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – wyjątkowa okazja do refleksji nad tym, jak zmienia się postrzeganie osób z autyzmem oraz jakie działania podejmujemy, aby budować bardziej otwarte i wspierające społeczeństwo. Jak co roku, nasze przedszkole włącza się w obchody tego dnia. Myślenie o autyzmie się zmienia, więc już nie tylko niebieski jest symbolem, lecz wszystkie kolory – jako symbol różnorodności rozwoju.

Kolor niebieski od lat był symbolem autyzmu. Kojarzony jest z spokojem, wyciszeniem i refleksją, ale także z trudnościami, jakie mogą napotykać osoby z autyzmem. Jednak współczesne podejście do autyzmu się zmienia – zamiast traktować go jako jednolity stan wymagający „naprawy”, coraz częściej podkreśla się różnorodność doświadczeń osób z autyzmem. Dlatego coraz więcej organizacji i środowisk przyjmuje symbolikę wielobarwną – jako odzwierciedlenie neuro-różnorodności. Barwy takie, jak pomarańczowy, czerwony czy zielony podkreślają indywidualność każdej osoby w spektrum, jej talenty, mocne strony i wyjątkowy sposób postrzegania świata. Dlatego hol naszego przedszkola został udekorowany w barwne, radosne akcenty, symbolizujące różnorodność i wyjątkowość każdego dziecka, a wszystkie przedszkolaki w swoich grupach ubrały się w jednakowy kolor, podkreślając jedność i solidarność.

W gabinecie terapii autyzmu dzieci uczestniczyły w przygotowanych przez terapeutów mini warsztatach sensorycznych. Na wstępie dzieci obejrzały krótki film, który ukazał trudności, z jakimi na co dzień mierzą się osoby ze spektrum autyzmu. Poprzez doświadczenia sensoryczne przedszkolaki mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zaburzone zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Rysując i manipulując w rękawicach różnej wielkości i grubości oraz okularach zniekształcających wzrok, wąchając przeróżne zapachy (te miłe i te mniej przyjemne) mogły poczuć choć namiastkę trudności z jakimi borykają się dzieci ze spektrum autyzmu. Następnie poznały przykłady technik relaksacyjnych z użyciem sprzętu doświadczania świata – słupa wody, stolika i baldachimu świetlnego oraz reflektora światła. Na zakończenie dnia wszystkie przedszkolaki zrobiły sobie wspólne zdjęcie.

Mamy nadzieję, że dzięki podjętym działaniom, choć w niewielkim stopniu, udało się przybliżyć przedszkolakom świat widziany oczami dziecka w spektrum autyzmu. Nie jest on ani lepszy, ani gorszy – jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie.

Dzień Świadomości Autyzmu
Dzień Świadomości Autyzmu
Dzień Świadomości Autyzmu
Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content