Rozwój u każdego dziecka przebiega nieco inaczej, jego zachowania nie zawsze bywają łatwe i zrozumiałe. Zadaniem psychologa jest pomoc rodzicom oraz wspieranie rozwoju dzieci, rozpoznawanie ich potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb, a także dbanie o ich rozwój emocjonalno – społeczny.
Zadanie te są realizowane poprzez kontakt indywidualny z dziećmi, konsultację dla rodziców, obserwacje dzieci w grupie podczas swobodnej aktywności i podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców oraz czynne uczestnictwo w zajęciach.
Zajęcia indywidualne w dużej mierze opierają się na zabawach terapeutycznych, rysunkach, bajkoterapii, grach dydaktycznych. Dzięki czemu są one przyjemne dla dziecka, a psycholog może uzyskać wiele informacji, pomóc dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami, normalizować jego uczucia, budować jego poczucie wartości. Podczas zajęć rozwijane są umiejętności komunikacyjne, sposoby kontaktowania się z innymi umożliwiające nawiązywanie pozytywnych relacji. Dzieci uczą się wyrażania emocji w sposób społecznie akceptowany, w sposób, który nie wyrządzi krzywdy im ani innym ludziom.
Podczas zajęć z dziećmi stymulowane są także funkcje poznawcze, funkcje percepcyjne i ich koordynacja.
Psycholog udziela również indywidualnej pomocy dzieciom w trudnych sytuacjach (np. rozstanie rodziców, śmierć, choroba).
Dla rodziców organizowane są konsultacje podczas, których można poruszyć tematy istotne
z punktu widzenia rodzica, wyjaśnić wątpliwości, omówić trudności dziecka, uzyskać poradę.
Psycholog współpracuje z wychowawcami i innymi terapeutami.