Wsparcie i terapia psychologiczna

Rozwój u każdego dziecka przebiega nieco inaczej, jego zachowania nie zawsze bywają łatwe i zrozumiałe. Zadaniem psychologa jest pomoc rodzicom oraz wspieranie rozwoju dzieci, rozpoznawanie ich potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb, a także dbanie o ich  rozwój emocjonalno – społeczny. 

Zadanie te są realizowane poprzez kontakt indywidualny z dziećmi, konsultację dla rodziców,  obserwacje dzieci w grupie podczas swobodnej aktywności i podczas zajęć prowadzonych przez wychowawców oraz czynne uczestnictwo w zajęciach. 

Zajęcia indywidualne w dużej mierze opierają się na zabawach terapeutycznych, rysunkach, bajkoterapii, grach dydaktycznych. Dzięki czemu są one przyjemne dla dziecka, a psycholog może uzyskać wiele informacji, pomóc dziecku poradzić sobie z trudnymi emocjami, normalizować jego uczucia, budować jego poczucie wartości. Podczas zajęć rozwijane są umiejętności komunikacyjne, sposoby kontaktowania się z innymi umożliwiające nawiązywanie pozytywnych relacji. Dzieci uczą się wyrażania emocji w sposób społecznie akceptowany, w sposób, który nie wyrządzi krzywdy im ani innym ludziom.

Podczas zajęć z dziećmi stymulowane są także funkcje poznawcze, funkcje percepcyjne i ich koordynacja. 

Psycholog udziela również indywidualnej pomocy dzieciom w trudnych sytuacjach (np. rozstanie rodziców, śmierć, choroba).

Dla rodziców organizowane są konsultacje podczas, których można poruszyć tematy istotne
z punktu widzenia rodzica, wyjaśnić wątpliwości, omówić trudności dziecka, uzyskać poradę. 

Psycholog współpracuje z wychowawcami i innymi terapeutami. 

Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content