„Koronawirusowe zamknięcie w domu – rodzinne bycie razem”

Drodzy rodzice, po raz pierwszy w życiu musimy i powinniśmy zostać w domu.

Paradoksalnie może to być piękny, bezcenny czas na bycie razem. Dobrzy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że dzień dzisiejszy może być najlepszym dniem w życiu dziecka, podobnie jak najlepszy był wczorajszy i będzie jutrzejszy. Tacy rodzice cenią czas spędzony z dzieckiem, słuchają malucha, przytulają go oraz sprawiają, że się śmieje.

W niejednym pokoju dziecięcym można zobaczyć, jak dużo obecnie dzieci mają zabawek. Co chwilę pojawia się pomysł na to, czym mogłyby się bawić nasze maluchy. Z obserwacji jednak wiemy, że większość zabawek zajmuje dzieci jedynie na moment, i to krótszy, niż oczekują rodzice. Aby sprawić, że Wasze dziecko będzie szczęśliwe, nie musisz dawać mu prezentów ani wyprawiać przyjęcia urodzinowego na miesiąc przed jego urodzinami. To proste: musicie „wiedzieć, jak być obecni”. Możecie to osiągnąć nawet jeśli pracujecie, bo czas spędzony z dzieckiem powinno mierzyć się jakościowo, a nie ilościowo. A gdyby tak podarować dzieciom w prezencie CZAS?

W mediach od jakiegoś czasu jest mnóstwo propozycji dla dzieci: gier, zabaw, wirtualnego zwiedzania muzeów, programów edukacyjnych. To jest super, to jest naprawdę fantastycznie, że dzieci mają tyle propozycji, jednak czy nie doprowadzimy do tego, że nasze dzieci będą siedziały całymi dniami przed ekranami, bo wtedy zmarnujemy ten bezcenny czas.

Pamiętajcie, że dzień dzisiejszy to najważniejszy dzień w życiu Waszego dziecka. Dzisiaj musi być usłyszane, kochane i bawione. Pamiętajcie, by dawać mu same dobre emocje, które pomogą stworzyć uczucie bezpieczeństwa i szczęścia w jego umyśle i sercu. Wszystkie dzieci na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał. Potrzebują wspólnie spędzanego czasu.

 A co możemy zrobić, no właśnie to na co nigdy nie było czasu. Pomysłów na wspólną zabawę rodzica i dziecka może być naprawdę wiele. To rodzice wiedzą najlepiej, jaka wspólna aktywność najlepiej odpowiada upodobaniom ich oraz ich dzieci.

Teraz jesteśmy razem, to jest piękne, porozmawiajmy z nimi, porozmawiajmy wspólnie o życiu, o marzeniach, zgrajmy w planszówki, bawmy się, rysujmy, malujmy, czytajmy książki, zaprośmy dzieci do „kuchcikowa”, czyli rodzinnego gotowania. Dzieci uwielbiają gotować z nami. Bądźmy razem, miejmy czas na przytulanie. Bo kiedy tak zrobimy, kiedy tak się stanie to może jak nasze dzieci dorosną to ten czas koronowirusowego zamknięcia w domach mogą wspominać jako coś najpiękniejszego, najpiękniejsze chwile na bycie rodzinne, razem.

Drodzy rodzice, przytulajmy się i bądźmy razem, ale nie zawsze przed ekranami.

Opracowanie: mgr Renata Rokoszna

Dodaj komentarz

Powrót na górę strony

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji

Skip to content