Czytelnictwo jest jednym z bardzo ważnych źródeł oddziaływania na osobowość dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególnie sprzyja poznawaniu świata, wpływa na poszerzenie doświadczeń, jest więc źródłem uczenia się przez całe życie. Do takich wniosków doszli twórcy kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom zorganizowanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja ma na celu zachęcanie rodziców do codziennego czytania dzieciom, ukazując jego pozytywne przejawy. Czytanie dziecku 20 minut dziennie to sposób na miłe spędzenie czasu z własnym dzieckiem i inwestycja w jego przyszłość. Fundacja przypomina również o potrzebie kontrolowania programów telewizyjnych i gier komputerowych, zachęcając jednocześnie do ograniczenia ich na rzecz kontaktu z książką. Wkrótce wakacje, a więc więcej czasu, który rodzice mogą poświecić swoim pociechom. Wśród różnych form wspólnego spędzania czasu, jedną z nich, jakie warto szczególnie polecić, jest czytanie książek. Fundacja ,, ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” poleca do czytania książki, które wybiera szczególnie starannie, kierując się ściśle określonymi kryteriami. Polecane książki służą podnoszeniu ogólnego poziomu kultury i wiedzy, oraz wspieraniu i ochronie emocjonalnego zdrowia dziecka.
Zdrowie emocjonalne to wg. Daniela Golemana, autora „Inteligencji emocjonalnej”, dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz zdolność nawiązywania dobrych i trwałych związków z ludźmi.
Można więc przyjąć, że książki, które Państwo wybierzecie, kierując się sugestiami Fundacji to nie tylko pasjonująca lektura , który wzbudzi radość dziecka, ale również inwestycja na przyszłość. Tytuły wybiera Rada Literacka Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – grono ekspertów i pasjonatów książki dziecięcej.
Tytuły książek zamieszczone poniżej to książki wskazane przez minimum trzech ekspertów, sprawdzone przez nich w trakcie głośnego czytania dzieciom lub sprawdzone przez młodzież czytającą samodzielnie.
Książki ponadczasowe, szczególnie polecane to:
,, Kłopoty Kaperka góreckiego skrzata” to piękna baśń opowiadająca o tajemniczych stworkach, mieszkających wśród ludzi. Mają one różne przygody, które jak na prawdziwą baśń przystało dobrze się kończą. Autorką tej książki jest trochę zapomniana pisarka Zofia Kossak, ale książka jest naprawdę warta przypomnienia.
Kolejna książka, której nie trzeba specjalnie rekomendować, ponieważ wielu rodziców zna ją z własnego dzieciństwa i chętnie przeczyta własnym dzieciom to utwór Jana Brzechwy
,, Androny”. Oprócz znanego autora należy również zwrócić uwagę na fakt, że twórcą ilustracji jest Bohdan Butelko a więc wspaniała zabawa przy czytaniu gwarantowana.
,, Muszka Złotobrzuszka” to wierszowana bajka autorstwa Kornieja Czukowskiego, której chętnie posłuchają młodsze dzieci.
Te książki z pewnością przypadną do gustu zarówno rodzicom, jak i dzieciom, dlatego warto zapakować je do walizek i plecaków aby były stale dostępne i służyły budowaniu więzi rodzic – dziecko podczas wspólnego czytania.
Pamiętając o przesłaniu Fundacji ,,Cała Polska czyta dzieciom”
Czytajmy naszym dzieciom codziennie 20 minut dziennie! Również podczas wakacji.
Opracowanie: mgr Grażyna Janikowska